ABD: Demokratların milyarder vergi planı

Senato Demokratları, Başkan Joe Biden'in düşük ve orta gelirli Amerikalılara yönelik sosyal harcamalarını finanse etmesine yardımcı olacağını umduğu, vergilendirmeye yönelik yeni ve lojistik açıdan riskli bir yaklaşım olan milyarderler için önerilen vergilerini ayrıntılı olarak açıkladılar.

Senato Demokratları, Başkan Joe Biden'in düşük ve orta gelirli Amerikalılara yönelik sosyal harcamalarını finanse etmesine yardımcı olacağını umduğu, vergilendirmeye yönelik yeni ve lojistik açıdan riskli bir yaklaşım olan milyarderler için önerilen vergilerini ayrıntılı olarak açıkladılar. Buna göre; milyarderler gerçekleşmemiş sermaye kazançları için %23,8 vergi ödeyecek. Verginin tabana yayılması, orta ve alt gelir kesimi üzerindeki vergi yükünün hafifletilerek sosyal harcamalar açısından finanse edilmelerinin kolaylaştırılması ve vergi yükünün çoğunu en zenginlere kaydırmak bu planın genel perspektifini oluşturuyor.

 

Vergi, art arda üç yıl boyunca en az 1 milyar dolar değerinde varlığa sahip olan veya üç yıl üst üste en az 100 milyon dolar kazanan vergi mükelleflerine uygulanacak. Dilimler, planın bir özetine göre yaklaşık 700 kişinin etkileneceği anlamına geliyor (Trump da etkilenecek mi?). Ayrıca, en zengin Amerikalıların hisse senetleri ve tahviller gibi halka açık varlıklardaki değer artışları için yıllık olarak vergi ödemesi de gerekecek. Bir önemli perspektif de, Biden’ın 2 trilyon dolarlık mali harcama planının desteklenmesi noktasında ortaya çıkıyor. Planın geçmesi, Senato’daki 50-50 iki partili bölünme nedeniyle Demokratların konsolide olmasını gerektiriyor.

 

Vergi planındaki ayrıntıları oluşturulan temel esaslar da, raporlamayı şeffaflaştırarak buna ilişkin olarak vergiden kaçınmayı zorlaştırmak üzerinedir. Dolayısıyla, karmaşık servet bildirimleri veya varlıkların gizlenememesine yönelik bazı düzenlemelere ihtiyaç duyulacaktır. Ticaret ve yatırım üzerinden vergilendirme yapmak, kamuya açık raporlara esasları itibariyle daha kolay. Ancak duran varlıklar üzerinden vergi planı biraz karmaşıklaştırıyor. Ancak her türlü; “Buy Now, Pay Now” olacak.

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

Okunma