Çocuklar için fiziksel aktiviteyi online ortama taşıyor

Yeni neslin sivil toplum kuruluşu SosyalBen Vakfı salgın sebebiyle gerçekleştirilemeyen fiziki etkinlikleri, Nike işbirliği ile Dijital Saha’da çocuklarla buluşturuyor.

Sporun ve hareketin daha iyi bir gelecek yarattığına inanan SosyalBen Vakfı bu öncü proje ile çocukları üretim odaklı teknoloji kullanımına yönlendirmeyi amaçlıyor.

Türkiye’nin ve dünyanın birçok bölgesinde gerçekleştirdiği saha çalışmalarıyla bugüne kadar 45.000’i aşkın çocuğun hayatına dokunan SosyalBen Vakfı, dezavantajlı bölgelerde yaşamını sürdüren çocukların yeteneklerini keşfetmelerini ve kendilerini geliştirmelerini hedefliyor. Vakıf 11 ülkede on binlerce çocuğa ulaşarak yarattığı toplumsal fayda odaklı çalışmalarına, online olarak pandemi sürecinde de devam ediyor. 

SosyalBen Vakfı, taşımalı eğitimle eğitim gören 7-13 yaş aralığındaki çocuklar için nitelikli eğitimin yaygınlaştırılması, çocukların yeteneklerini keşfetmelerini ve geliştirmelerini amaçlıyor. Vakıf bu doğrultuda sahada pek çok aktivite gerçekleştiriyor. Ancak salgın, Vakfın sahada gerçekleştirdiği çalışmalarda da farklılaşmaya gitmesine neden oldu. Bu süreçte geliştirilen “e-SosyalBen Çocukları” ve “Dijital Saha” projesi ile fiziki saha çalışmaları online ortama taşındı.

Sporun ve hareketin daha iyi bir gelecek yarattığına inanan SosyalBen Vakfı, Nike işbirliğiyle gerçekleştirdiği bu proje ile çocukları yeteneklerine yönlendirmeyi amaçlıyor. Projenin ana ekseninin oluşturan SosyalBen Vakfı tarafından çekilen dans ve spor atölyeleri Nike tarafından düzenlenerek dijital sahaya yeni bir soluk getiriyor.

Vakfın e-SosyalBen çatısı altında gerçekleştirdiği dijital saha ve atölye çalışmalarına katılım sağlayabilen 7-13 yaş arası e-SosyalBen çocukları, mekân sınırlaması olmadan, internete erişilebilen her yerden, dijital platformlarda gerçekleştirilen çalışmalara katılarak, 8 temel atölye kapsamında SosyalBen Gönüllüleri tarafından verilen eğitici ve eğlenceli içeriklerle eğlenirken öğreniyor.  

SosyalBen Vakfı'nın Gönüllüleri, atölye koçları ve destekçileri tarafından gerçekleştirilen 8 temel atölyelerden birisi de “Dijital Saha”. Çocukları olumlu teknoloji kullanımına yönlendiren ve doğru yeteneklere teşvik eden “Dijital Saha” projesi fiziki sahayı sanal ortama taşıyarak saha çalışmalarının devam etmesine olanak sağlıyor. Dijital Sahada yer alan eğitim içerikleri, bugüne kadar tecrübe edinilmiş saha faaliyetlerinin ve düzenlenen atölye programlarının ortak bir ürünü olarak, çocukların gelişimine katkı sağlayacak videoların hazırlanması ile oluşturuluyor.

Teknolojiyi tüketim değil üretim odaklı kullanmayı amaçlayan SosyalBen Vakfı, dijital saha çalışmalarının arttırılması ve yaygınlaştırılması amacıyla; Temmuz ayında 14 e-Gönüllü, 6 Atölye koçu ile birlikte 16 gün boyunca stüdyoda dijital saha çekimleri gerçekleştirerek 155 adet dijital saha videosu hazırladı. Hazırlanan bu videolar Ocak 2021 ayı itibarıyla Dijital Saha kapsamında yıl boyunca ayda 2 kez olmak üzere e-SosyalBen çocuklarına ulaştırılacak.

Vakıf olarak saha çalışmalarını çok özlediklerini, fiziken olamasa da sahada çocuklarla bir araya gelmenin memnuniyetine değinen SosyalBen Vakfı Kurucusu Ece Çiftçi “Bu yola çıktığımdan beri sahada vakit geçirdiğim çocukların gözlerinin içine bakarak kurduğum bağın kuvvetini ve gülümsemelerine şahit olmanın verdiği hazzı tarif edemem. Bu açıdan baktığımda fiziki sahayı dijitale taşımak ve sahada çocuklarla birlikte olmaya devam etmek mutluluk verici. Bu vesileyle Dijital saha yolculuğumuzda şu an spor ve dans atölyelerindeki destekçimiz Nike’a teşekkürlerimi sunuyorum. SosyalBen olarak gönüllülerimiz, atölye koçlarımız ve destekçilerimizle çok daha fazla çocuğa umut, daha fazla gülümsemeye sebep ve güzel geleceklere aracı olacağımıza inanıyorum. Daha önce kurum işbirlikleriyle 2 kez deneyimlediğimiz dijital saha çalışmaları sayesinde 25 e-Gönüllümüzün yer aldığı videolar ile 17.000 görüntülenme elde ettik. 2021 yılında 30.000 görüntülenme ile daha fazla çocuğa ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.


Hibya Haber Ajansı

Okunma