PMI 54,0 ile son 6 ayın en yüksek düzeyinde

ISO PMI, Temmuz’da bir önceki aya göre 2,7 puanlık (%5,3) artış ile 54,0’a yükseldi. 

Yeni siparişlerdeki belirgin artışın da gösterdiği gibi, COVID-19 kısıtlamalarının gevşetilmesi Temmuz’da müşteri talebinde iyileşmeye yol açtı. Söz konusu iyileşme Ağustos 2020’den beri en yüksek hızda gerçekleşti. Uluslararası talebin güçlenmesiyle yeni ihracat siparişleri toplam yeni siparişlerden de hızlı artış gösterdi. Yeni siparişlerdeki artış ve kısıtlamaların kaldırılması, firmaların üretim hacimlerini üst üste ikinci ay genişletebilmesini sağladı. Büyüme hızı, Haziran ayına göre arttı ve son dokuz ayın en yüksek düzeyinde gerçekleşti.

En son yayımlanan verilere göre reel sektör güven endeksi Temmuz’da bir önceki aya göre 1,8 puanlık artış ile 114,8 seviyesine yükseldi.

 

İmalat sanayi kapasite kullanım oranı, Merkez Bankası’nın imalat sanayi sektöründe çalışan işyerlerine her ay uyguladığı İktisadi Yönelim Anketi’ne verilen cevaplara göre hazırlanıp yayımlanmaktadır. Temmuz’da imalat sanayi kapasite kullanım oranı, bir önceki aya göre 0,1 puanlık azalışla %76,4 olarak açıklanmıştır

 

Rapor için tıklayınız.

https://www.bmd.com.tr/page/rapor_detay/4970/imalat-sanayi-pmi--temmuz-2021.htm

Kaynak BMD
Hibya Haber Ajansı

Okunma